OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Články z časopisov, novín a internetu.

Re: OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Poslaťod Hosť » Ned 08. Feb 2009 18:59:22

Smútok šeliem
Tigre Ivety Iršovej dostali neznámu chorobu

Mobilný telefón so šokujúcou správou zazvonil Ivete Iršovej 26. júna. Práve bola v Bratislave, približne 30 km od svojej samoty za obcou Kostolná pri Dunaji, kde žije so svojimi zvieratami - chránenými ussurijskými tigrami, ktoré dnes prežívajú jedine v zajatí. Najobľúbenejší samec Mark, krstniatko televízie Markíza - epileptik - dostal výnimočne silný záchvat. Asi to neprežije, znel ustarostený hlas v slúchadle. S plačom sa ponáhľala domov. Zášklby a dezorientácia, ktoré za normálnych okolností nijako neohrozovali život dvojročného hravého zvieraťa s nádhernou hustou kožušinou, tentoraz svojou intenzitou prekonali všetky rekordy. Šesť hodín trvajúce peklo. A to bol len začiatok.

Na dvore samoty Tiger ležia na dekách takmer bez pohybu dvaja desaťmesační tigrí samci - Bimbo a Fiško. Do žily na zadnej nohe každému kvapká infúzny roztok. Horúčky zmierňuje ventilátor a studené obklady. Tieto inokedy majestátne mačkovité šelmy stratili už takmer tretinu svojej hmotnosti. Smutne hľadia bezvýraznými očami a občas sa pokúsia zodvihnúť hlavu. Zoslabnuté telo sa nevládze brániť ani dotieravým muchám. Odháňajú ich ošetrovatelia.

A Mark je mŕtvy.

Vždy, keď majiteľka Iveta Iršová začne hovoriť o svojom najobľúbenejšom tigrovi, rozplače sa. Bol prvý, u ktorého sa koncom júna začali prejavovať nevysvetliteľné príznaky. Možno mal najslabšiu imunitu - práve kvôli spomínanej epilepsii. Spočiatku si všetci mysleli, že ide o úpal. Neskôr však ochoreli ďalšie štyri zvieratá. Dve z nich - dvojročná Markíza a desaťmesačný Esík - mali len slabší priebeh a dnes sú až na zriedkavé zášklby takmer v poriadku. Perspektíva Esíkových bratov Bimba a Fiška je stále v nedohľadne. Mark vydržal bojovať vyše mesiaca. Keď už všetko vyzeralo nádejne, nastal prudký obrat.

"Bol to tiger s neuveriteľne dobrou povahou," vraví Iveta Iršová. Pre ňu sú tie zvieratá ako jej deti. V deväťdesiatom piatom roku založila nadáciu na záchranu sibírskeho tigra. Každý má svojho sponzora. Vo voľnej prírode, v Ussurii na Ďalekom východe neďaleko hranice medzi Ruskom a Čínou, nežije už ani jediný exemplár tejto najväčšej mačkovitej šelmy na svete. Človek-dravec sa ulakomil na jej kožušinu, mäso a kosti, ktorým sa pripisovali magické vlastnosti.

ODMIETNUTÉ MLÁĎATÁ


"Predminulú sobotu, 24 hodín predtým, ako mal Mark zahynúť, začala Rita vynášať von mláďatá. Bol to už jej tretí vrh, štvorčiatka, čo sa narodili teraz - prvého júla. Mark bol tiež jej mláďaťom - ale spred dvoch rokov. Najprv som nechápala, prečo mi ich dáva. Jedno po druhom mi ich doniesla v zuboch. Neskôr som pochopila, že ona už vtedy inštinktívne cítila Markov blížiaci sa koniec. Zo stresu stratila mlieko a o tých drobcov nejaví záujem, keďže ich nemôže kŕmiť."

Tigria samica Rita a jej druh Micko sú vlastne rodičmi všetkých ostatných tigrov, ktoré Iveta Iršová chová. Spoza vysokej ohrady pozoruje táto šelma, o ktorej si nepochybne väčšina ľudí myslí, že je krvilačná a bezohľadná, ležiacich pacientov, svojich ani nie ročných synov Bimba a Fiška. Odvrhla svoje najmladšie potomstvo, štvoricu škrečiacich mláďat, čo vyzerajú v náručí ošetrovateľky ako malé pruhované mačičky, pretože nápor na jej psychiku bol príliš silný. Keď 350-kilogramový tigrí samec Mark dokonával pred vchodom do domu v posledných zášklboch, Iveta Iršová revala vo vnútri, pretože sa na to nemohla pozerať. Tigrica Rita sa bezradne opierala prednými labami o vnútrajšok klietky a nevedela, ako pomôcť. Kto tvrdí, že zvieratá nemajú dušu?

Iršovej tigre sú vychovávané v domácich podmienkach a pre mnohých ľudí znamenalo dotknúť sa týchto krotkých majestátnych zvierat zážitok na celý život. Vedia si samy otvárať dvere, matku Ritu dokonca domáci prezývajú pani inžinierka, pretože všetko nové musí dôkladne skontrolovať a preveriť. Dvojročnú samicu Markízu zas fascinuje zapínanie a zhasínanie svetla. Vypínač, prirodzene, ovláda sama. Esík na výstave Coneco v bratislavskej Inchebe vliezol do vírivej vane, a keď ktosi vzápätí vypol gombík na vírivke, aby voda nešpliechala príliš naokolo, mohutnou labou si prístoj zase zapol. Dvesto zvedavcov sa vtedy ocitlo vo fanatickom vytržení a sprcha, čo im uštedril pomocou svojho mokrého chvosta, im vôbec neprekážala.

Tigre majú na svojej samote výbeh, aký by pravdepodobne v zoologickej záhrade bol vysoko nadštandardným luxusom. Vždy cez víkend popoludní sa na ne chodievali pozrieť dospelí a deti a dávali sa s nimi zvečniť na pamiatku. Bol medzi nimi neprajník, ktorý ich nebadane otrávil? Postihla ich neznáma infekcia? Domnienok je viacero. Kým však laboratórium v susednom Rakúsku nevyriekne definitívny ortieľ, možno sa pohybovať len v rovine nepublikovateľných podozrení.BEZMOCNOSŤ MATKY RITY
Keď sa neurologička MUDr. Marcela Polačková dozvedela z médií o ochrnutí a dezorientácii zvierat, pricestovala zo Žiliny do Kostolnej pri Dunaji. "Myslím, že slepé nie sú. Zreničky reagujú, aj mimika tomu nasvedčuje. Sú však také zoslabnuté, že nevládzu urobiť ani obranné gesto. Skúšala som, nakoľko majú spastické, čiže stuhnuté svalstvo, to by mohlo znamenať aj ťažké poškodenie mozgu. Zistila som len adynamiu, slabosť, ktorá môže vyplývať aj z nerovnováhy minerálov vo vnútornom prostredí organizmu. Príčinu neviem. Mark vraj močil krv - môže to byť infekcia i otrava."

Rozhovor prerušia Esíkove zášklby. Tento spoločenský samec je na tom prakticky dobre, vďaka podporným liekom na pečeň dostáva slabé záchvaty v priemere len raz za dvanásť dní. Lenivo polihuje pri svojich dvoch bratoch a viac-menej simuluje, pretože v ohrade by mu bolo smutno.

Zdravotnícky záchranár Ján Melich z bratislavských Kramárov a jeho manželka Valéria, zdravotná sestra z detského oddelenia, aj záchranár Ján Kovačík z nemocnice v Petržalke chodia za zvieratami vo svojom voľnom čase už dva týždne. Ošetrovať tigra a človeka - vlastne v tom ani nevidia až taký rozdiel. "Dolievame ich vitamínmi, iónmi, umelou výživou. Samce sú pri vedomí, ale neuveriteľne podvyživené. Klasickú stravu žiadna infúzia nenahradí. Majú aj zvýšenú teplotu. Liečba je však len symptomatická, príčina ochorenia je zatiaľ nejasná. Zdravotný stav zvierat kolíše. Už na tom boli aj lepšie."

Je paradoxné, že veterinári sa do liečby šeliem zatiaľ veľmi nehrnú. Za ich vyšetrenia sa totiž draho platí. Humánni lekári to robia z vlastných pohnútok a zadarmo, zdravotnícke zásobovanie Fides dokonca poskytlo nadácii Ivety Iršovej lieky za niekoľkotisíc korún. Aj známy rakúsky zverolekár Dr. Zenker z viedenskej zoo v Schönbrunne sa bol na zvieratá pozrieť. Jeho cestu hradila istá rodina zo Smoleníc. Urýchlene sa vybavilo povolenie na prevoz cez hranice, aby si so sebou mohol zobrať vzorky z Markových orgánov.

"Mark sa obetoval, s jeho pomocou zistíme, čo tigríkom je," povie smutne Iveta Iršová. Neskôr zviera zakopú na neznámom mieste, aby ho niekomu nenapadlo hľadať kvôli kožušine. Samica Rita nehybne čaká v tieni svojho ležoviska. Infúzia tíško kvapká do žíl Bimba a Fiška.

Čaká sa na výsledok expertízy.

Oficiálne tvrdenie slovenských veterinárov je, že tigre uhynuli na otravu potravinovým jedom botulotoxínom - údajne z otrávenej vody. Nedokázali však vysvetliť, ako je možné, že uhynuli len tigre, ku ktorým mali prístup návštevníci. "Nikto nechce počuť o otrave. Výsledky laboratórnych vyšetrení boli sporné. Botulizmus typu B, určený veterinármi ako príčina smrti tigrov, sa vyskytuje u človeka, koní a dobytka. Kožušinové zvieratá väčšinou chorejú na botulizmus typu C. Botulizmus vylúčil aj rakúsky veterinár Wolfgang Zenger," hovorí pani Iršová, ktorá tvrdí, že jej zverencov otrávil niekto pridaním jedu do misiek s vodou. Prístup k tigrom má ktokoľvek, stačí okamih a vrah vykoná, čo si predsavzal... „Vo svete pôsobí extrémistická ochranárska organizácia. Zastáva názor, že pre zvieratá je prijateľnejšia smrť než zajatie,“ tvrdí Yveta a vie, o čom hovorí. Extrémisti sa zamiešali u nich medzi ľudí, ktorí sa fotili s tigríkmi a nasypali im do vody jed. Z piatich prežila iba jedna tigrica.
"Dávame veľký pozor, aby sa nám nikdy viac nestalo to čo vtedy. Máme oči na stopkách,“ vysvetľuje Yveta Iršová. Preto teraz k tigrom púšťajú ľudí postupne. Po 4-5 ľuďoch naraz. Aby ich dokázali ustriehnuť.

Obrázok
Obrázok
Obrázok

Po tigroch, ktoré neprežili, zostal pri vstupe do Oázy pamätný kríž s ich menami.

Obrázok

Autor: BIANKA STUPPACHEROVÁ
Fotografie: MARTA FÖLDEŠOVÁ
Hosť
 

Re: OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Poslaťod Hosť » Ned 08. Feb 2009 19:00:55

Hosť
 

Re: OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Poslaťod Lassinka » Pon 09. Feb 2009 19:12:57

Dobrý večer,chcela by som vediet či ste ich tam aj pochovali,alebo kde ste ich dali,myslím pochovali..Zdravím..
Lassinka
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 06. Jan 2009 19:09:09

Re: OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Poslaťod fibi1212 » Pon 09. Feb 2009 19:16:07

...pamatam sa,ked som citala clanok o tych tigroch,ked zomreli..neviem presne uz o ktorych islo....ich majitelka vtedy uviedla,ze ich dala pochovat na take miesto,aby ich nikdy nikto nenasiel....
Čím viac poznám ľudí, tým viac milujem psy.
Obrázok užívateľa
fibi1212
 
Príspevky: 1232
Registrovaný: Str 14. Nov 2007 18:16:10
Bydlisko: Košice

Re: OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Poslaťod Lassinka » Pon 09. Feb 2009 19:21:15

To som rada že si mi dala odpoved,,že sú pochovaný,kde to je jedno ale hlavne že sú ..Dakujem za odpoved si zlatá čauko....
Lassinka
 
Príspevky: 125
Registrovaný: Uto 06. Jan 2009 19:09:09

Re: OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Poslaťod minonka » Pon 09. Feb 2009 21:53:08

fibi1212 píše:...pamatam sa,ked som citala clanok o tych tigroch,ked zomreli..neviem presne uz o ktorych islo....ich majitelka vtedy uviedla,ze ich dala pochovat na take miesto,aby ich nikdy nikto nenasiel....

pekné, ak je to tak, ja som v sobotu hovorila s osobou, ktorá dala utratiť milovaného psa, lebo utekal za susedovie fenkou, ale tak ho milovali, že má z neho kožuch na čestnom mieste v obýváku :18:
Obrázok užívateľa
minonka
 
Príspevky: 1571
Registrovaný: Štv 17. Jan 2008 20:36:58

Re: OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Poslaťod fibi1212 » Pon 09. Feb 2009 21:56:36

minonka píše: ja som v sobotu hovorila s osobou, ktorá dala utratiť milovaného psa, lebo utekal za susedovie fenkou, ale tak ho milovali, že má z neho kožuch na čestnom mieste v obýváku :18:


och,to je dost zvrhle :48:
Čím viac poznám ľudí, tým viac milujem psy.
Obrázok užívateľa
fibi1212
 
Príspevky: 1232
Registrovaný: Str 14. Nov 2007 18:16:10
Bydlisko: Košice

Re: OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Poslaťod Anka » Pon 09. Feb 2009 22:14:28

Otrasné a nechutné... :46: :47:
Obrázok užívateľa
Anka
Administrátor stránky
 
Príspevky: 9413
Registrovaný: Pon 12. Nov 2007 21:13:20
Bydlisko: Košice

Re: OAZA SIBIRSKEHO TIGRA - KOSTOLNA PRI DUNAJI

Poslaťod Kaca » Pon 09. Feb 2009 22:44:46

:41: :41: :41:
Vodca svorky :)
Obrázok užívateľa
Kaca
 
Príspevky: 5795
Registrovaný: Str 14. Nov 2007 11:02:27
Bydlisko: Sastin Straze

Ďalší

Späť na Z webu, tlače a TV

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť